Primátor prijal sociálnych pracovníkov
Primátor Ľudovít Barát v príhovore vysoko ocenil nezištnú a často nedocenenú prácu v sociálnej oblasti a nielen oceneným sa v mene občanov mesta Skalica poďakoval. Potom sa do Pamätnej knihy mesta Skalica zapísali Zuzana Balážová, Jana Grúberová, Mária Hanzalíková, Anna Janičkovičová, Gabriela Patková a Vladimír Pekar. Za všetkých ocenených sa poďakovala Anna Janičkovičová. Podujatia sa zúčastnil viceprimátor Skalice Peter Pagáč a tiež zástupcovia sociálnych a zdravotníckych organizácií a združení v našom meste. Podporili tak podujatie, ktoré vzdáva hold ľuďom, ktorí pomáhajú ľuďom.
Ponúkame vám charakteristiky ocenených tak, ako odzneli na slávnostnom podujatí.
Mgr. Zuzana Balážová
Zuzana Balážová je riaditeľkou a manažérkou Rómskeho advokačného a výskumného strediska v Skalici. Vyštudovala sociálnu prácu. Absolvovala a organizuje množstvo kurzov a vzdelávacích programov doma aj v zahraničí v oblasti sociálnej politiky, sociálnej pedagogiky a projektového riadenia. Vynikajúco ovláda nemčinu a angličtinu. Cieľom jej profesijného pôsobenia je zlepšenie životných podmienok a životnej úrovne Rómov. Venuje sa problémovým okruhom, najmä oblasti vzdelávania, zamestnávania, bývania a základných ľudských práv a slobôd. Výborne sa orientuje v medzinárodnej a domácej legislatíve, veľmi dobre sa pohybuje v teréne. Neváha pomenovať a definovať slabé stránky a problémy, ktoré sa v rómskej populácii vyskytujú. Aktívne sa angažuje v hľadaní a navrhovaní riešení, ako zlepšiť a uľahčiť proces začleňovania Rómov do všetkých oblastí života. Vedie odborný dialóg, ktorý je zameraný na získanie rovnakých šancí a príležitostí Rómov viesť plnohodnotný život. Svoje odborné znalosti, vedomosti a schopnosti využíva nielen na miestnej úrovni v Skalici, ale aj v štátnej a medzinárodnej. Slečna Zuzana Balážová je osobnosť, ktorá vie inšpirovať, motivovať, aktivizovať a poukazovať na dobré príklady úspešnej integrácie Rómov do spoločnosti.
Bc. Jana Grúberová
Jana Grúberová pracuje v Chránenej dielni Mikádo ako pracovná asistentka. Je najdôležitejším tvorcom a neustálym zdrojom nápadov pre nové produkty , ale aj nové technologické postupy. Jej tvorivý potenciál je doslova cítiť v každom z ponúkaných predmetov, ktorých výroba pomáha zvýšiť sebavedomie zdravotne postihnutých zamestnancov a ich použite prináša pohodu do domov zákazníkov. Pani Jana Grúberová nie je len navrhovateľkou a organizátorkou denných činností. Je dušou kolektívu, s ktorým už 8 rokov žije v práci, ale aj mimo nej. Zaujíma sa o bežné potreby zdravotne postihnutých zamestnancov, s nadhľadom im pomáha riešiť každodenné životné situácie a s charizmou jej vlastnou vytvára most k väčšinovej populácii, ktorá ešte stále potrebuje pomôcť pri hľadaní prirodzenej komunikácie s ľuďmi so zdravotným postihnutím. Jej vzťah so zamestnancami je úprimný a prirodzený a oni to cítia a opätujú s veľkou láskou a dôverou. Ľudia ako pani Jana Grúberová obohacujú náš život tvorivosťou, ľahkosťou vo vzťahoch a pokojom v každej životnej situácii. Osobné zaujatie pani Jany Grúberovej do prevádzky chránenej dielne výrazne napomáha stabilizácii Mikáda ako jednej z najlepších dielní v regióne s typickou rodinnou atmosférou, s dobre organizovanými mimopracovnými aktivitami a s úprimnou starostlivosťou o zdravotne postihnutých zamestnancov.
Mária Hanzalíková
Mária Hanzalíková pracuje ako profesionálna opatrovateľka na Mestskom úrade v Skalici, má vyše 10 ročnú prax. Pracuje v teréne. Zabezpečuje opatrovanie odkázaných občanov v ich domovoch a rozvoz obedov do domácností. Svoju prácu v prospech seniorov a občanov s ťažkým zdravotným postihnutím vykonáva kvalitne, s obrovskou trpezlivosťou a láskavosťou. Vyniká osobnostnými vlastnosťami ako je empatia, spoľahlivosť, srdečnosť, úprimnosť a zodpovednosť. V kolektívne opatrovateliek mesta Skalica je veľmi obľúbená a svojím prístupom k práci je príkladom pre svoje kolegyne. Pre nadriadených je v každej situácii spoľahlivým partnerom. Má výborné odborné znalosti a zručnosti v oblasti mobility, manipulácie a ošetrovania chorých seniorov pri vykonávaní nevyhnutných základných životných úkonov. Svojim pozitívnym myslením a životnou energiou vie preniknúť do duše klientov, vie pochopiť a odľahčiť osamelosť, pofúkať boliestky nielen na tele, ale aj na duši. V mnohých domácnostiach sa symbolicky stala členom rodiny, ktorý vie odborne a ľudsky pomáhať. Jej práca je pre ňu zároveň životným poslaním. Práca a osobnosť pani Márie Hanzalíkovej je neoddeliteľnou súčasťou systému opatrovateľskej služby Mesta Skalica.
PhDr. Anna Janičkovičová
Anna Janičkovičová vyštudovala psychológiu, ktorej sa venuje dodnes. V minulosti pôsobila ako riaditeľka Domova sociálnych služieb Zelený dom v Skalici a tiež ako riaditeľka Okresnej pedagogicko-psychologickej poradni v Holíči. V súčasnosti pôsobí ako psychológ v Centre špeciálno-pedagogického poradenstva pri Spojenej škole v Skalici. Svoje vzdelanie si neustále zvyšuje a dopĺňa účasťou na mnohých seminároch, kurzoch a v rámci inovačných štúdií. Zameriava sa na poskytovanie odbornej psychologickej starostlivosti pre deti s rizikovým vývinom, so zdravotným znevýhodnením, deti so špecifickými poruchami učenia. Vykonáva diagnostiku, poradenstvo, terapiu a prednáškovú činnosť pre rodičov a pedagógov. V rámci dobrovoľníctva sa angažuje v sociálnej a zdravotnej oblasti. Pomáha osamelým mamičkám v Azylovom dome v Skalici. Odborne prispieva k riešeniu problémov detí a rodín v Združení na pomoc pre mentálne postihnutú mládež v Skalici. Pani Anna Janičkovičová má nesporné odborné a ľudské vlastnosti. Je psychológom, ktorý trpezlivo a citlivo počúva. Je to výnimočná osobnosť. Žena s veľkým srdcom, ktorú deti zbožňujú, rodičia a pedagógovia obdivujú. Nielen v meste Skalica, ale aj v rámci okresu a kraja je pani Anna Janičkovičová označovaná za vynikajúcu odborníčku a profesionálku v oblasti psychológie.
Mgr. Gabriela Patková
Gabriela Patková pracuje vo verejnej správe na úseku sociálnych vecí v Skalici 24 rokov. Vyštudovala sociálnu prácu na Trnavskej univerzite. V súčasnosti pracuje na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici, pracovisko Skalica, na úseku poskytovania štátnych sociálnych dávok a dávok v hmotnej núdzi. Výborne ovláda legislatívu sociálnych dávok a problematiku hmotnej núdze aj ostatných súvisiacich disciplín. Mimoriadne vyniká v poskytovaní sociálneho poradenstva. Pre odborný, citlivý a trpezlivý prístup ju vyhľadávajú nielen samotní klienti, výborne spolupracuje aj so sociálnymi pracovníkmi Mesta Skalica. Zúčastnila sa niekoľkých ročníkov Mestského letného tábora Lienka pre deti zo sociálne slabých rodín, spolupodieľa sa na organizovaní systému obecných aktivačných a dobrovoľníckych prác. Je nápomocná aj pri riešení sociálnych problémov klientov Azylového domu v Skalici. Vie vypočuť, pochopiť a povzbudiť ľudí v ťažkých krízových situáciách, trpiacich nedostatkom a chudobou a správne ich nasmerovať k možným riešeniam. Vo svojej práci je veľmi zodpovedná, spoľahlivá, má vysoké pracovné nasadenie. V kolektíve je veľmi obľúbená, priateľská, vždy pozitívne naladená. Pani Gabriela Patková reprezentuje profesiu a status sociálneho pracovníka na vysokej odbornej aj ľudskej úrovni.
Vladimír Pekar
Vladimír Pekar celý svoj život pracoval s ľuďmi a tejto činnosti sa aktívne venuje dodnes ako dlhoročný člen výboru Skalického klubu dôchodcov na Štíbori. Angažuje sa najmä v oblasti zmysluplného využívania voľného času seniorov. Svoje skúsenosti z profesijného života a z 25 ročných skúseností Skalického družbu stále predáva a s úsmevom posúva ďalej vo forme dobrej nálady, spevu a dobrého jedla. Má výborné organizačné schopnosti, je spoľahlivý, priateľský a vždy ochotný pomôcť. Spolupodieľa sa na organizácii zaujímavých stretnutí, zájazdov a výletov, najviac v udržiavaní družobných vzťahov seniorov Skalice so seniormi z Myjavy. Zaujíma sa o sociálne zabezpečenie seniorov a o životné podmienky seniorov nielen v Skalici, ale aj v celej spoločnosti. Problémy, ktoré trápia seniorov vie naformulovať do požiadaviek a vie ich tlmočiť na komunálnej úrovni. Spolupracuje s Mestom Skalica a vždy zodpovedne háji a zastupuje záujmy seniorov zo skalického klubu. Dobrovoľné spoločenské pôsobenie pána Vladimíra Pekara je prínosom a významnou verejno-prospešnou činnosťou v prospech seniorov mesta Skalica.
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 11. 2017 23:05